Yunus Polisi Nasıl Olunur

Emniyet teşkilatı bir çok farklı birimden oluşmaktadır. Bu birimler arasında en çok halkımızın dikkatini çekenler KOM ( Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ) Birimi, Çevik Kuvvet ve Teşkilatın Göz Bebeği diyebileceğimiz Emniyet Teşkilatının olaylara ani müdahalesinde öne çıkan Yunus Polisleri ile ilgili olarak  olarak dünyanın en iyi Polis Gücü diyebileceğimiz Motosikletli Polis Timleri yani diğer tabiri ile Yunus Polisi birimleri öne çıkmaktadır. Sizlere bu yazımızda  il ve ilçe merkezlerinde görevleri arasında yüksek önem arzeden kişileri eskortluk, asayiş uygulamaları, şüpheli şahıs veya şahıslara olay sonrası müdahale , ruhsatsız tabanca, uyuşturucu ve bağımlılık yapan maddeler ile mücadelede aktif rol oynayan  Yunus Polisi Nasıl Olunur konusu  hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Olaylara müdahale etmek ve olası asayiş olaylarının önüne geçmek amacıyla 1992  tarihinde Motorize Polis Timleri ( Yunus Polisleri ) adı altında kurulmuştur. Günümüzde polis olmak isteyen bir çok gencimizin idealinde Yunus polisi olmak isteği olduğunu görmekteyiz. Bu yüzden sizlere bugün Yunus Polisi Olmak İçin Ne Yapabiliriz kısaca açıklamak istiyoruz.

Yunus Polisi Olmak İçin Gerekli Şartlar

 • Yunus Polisliği Kursu Başlangıcı İtibarıyla 30 yaşından gün almamış olmak.
 • Polis Okulundan direkt olarak yada meslek içerisinde şartlarınız uygunsa geçebilirsiniz.
 • Son üç yıl içerisinde Kıdeme Müessir Ceza Almamış Olması
 • Görev Yaptığı Birim Amirince Kursa Başvurusunun Onaylanması
 • Gönüllük Esasına göre Yunus Polisliği kursuna başvurması
 • Yapılan Kursu Başarı İle Tamamlası
 • Bedenen ve Yüz Yapısı Olarak Düzgün ve Bakımlı Olması
 • Düzgün Bir Diksiyona Sahip olması ve Mümkün Mertebe Yabancı Dil Bilmesi

Yunus Polisliği Kursu Hakkında Bilgi

Yunus Polisliği Kursu il emniyet müdürlüğü bünyesinde verilen ve yüksek bedeni kabiliyet ile ileri motosikler sürücülüğü teknikleri ve mesleğin şartlarının gerektirdiği tüm silah eğitimlerinin verildiği 4 aylık bir süreç sonunda başarılı olunması sonrasında Yunus Polisi olunmaktadır. Kursta başarılı olan il emniyet müdürlükleri bünyesinde değerlendirilmektedir.

Yunus Polisi olarak görev yapmak isteyen herkes zorlu bir görevi gerçekleştirmek için kendini hazırlamış insanlardan oluşmaktadır. Polis Yunus Polislerinin  Maaşları Ne Kadar diye soranlara söyleyeceğimiz  Yunus Polisleri çok yüksek maaş almıyor ve bu işi sadece sadece vatan ve millet aşkı için yapmaktadır belirtelim.

Bugüne kadar bir çok operasyonda görev alan ve başarılı olan, bir çok şehidi olan Yunus  Polislerimize Allah Yardımcı olsun Diyoruz.

Serdar YILDIRIM

55 thoughts on “Yunus Polisi Nasıl Olunur

   1. Evet amcanızda babanızda sabıkalı olsada polis olabilirsiniz. Nasıl mı? 17 Mayıs 2008 gün ve 26879 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Polis Meslek Yüksek Okulları Giriş Yönetmeliğinin 8. Maddesinin (h) bendine göre adayın kendisinin işlediği suçlardan aynı maddenin (ğ) ve (h) bendlerine göre ise eşinin işlediği suçlardan dolayı anılan yönetmelikte adayı bağlayıcı bir hüküm bulunmamaktadır.
    Bu nedenle babası sabıkalı olan bir kişi polis olabilir.

  1. evt engel bırak hapıs yatmayı en ufak bı sabıkanda bıle başarısız bı sonuca ulaşırsın bnımde kuzenım polislıye okuyodu sadece babası kavga etmiştı onun ıcın olmadı bak bı kücück kavga yuzunde o kdr emeyı boşuna gıttı yanı eyer snın dedıyın gıbı hapıs mapıs varsa ailenızde malesef olamasın
   ha bak allah izin verırse bnde polis olmayı düşünüyorum ve bızımkılerde elllınden gelenı yapıyorlar kavga falan dan cok uzak duruyorlar polis ollabılmem ıcın yanı uzgunum ama senın olman ımkansız gozukuyor 🙁

   1. Konu hakkında bilgi sahibi olmadan lütfen yorumda bulunmayın insanları yanlış yönlendirmeyin babası kavga etti diye kimsenin polis olmasına engel olmazlar.

 1. Merhaba benim sorularim olucaktı.
  Lise4 düz ögrencisiyim bu sene hazırlanıyorum.Boyum 1.77 yeterli mi? Sabıka 1.dereceden denilmiş dayımın var sorun olur mu? Puan net olarak kac istiyorlar ts , tm , mf fark eder mi? Bayan yunus yılda kac tane alınıyor? Kız yunus olmak avantajlı mı yani daha cok erkek mi isteniliyor? Bayanlar 2.planda mı?
  Cevap verirseniz cok sevinirim. Şimdiden teşekkürler 🙂

 2. Bn lise 4 ogrencisiyim bu sene hazırlanıyorum polislige yunuslara nasil alınıyor buyum boyum 1.77 bide benim kollarim kas yirtilma izleri var sorun olurmu acaba cok istiyorum yunus olmayi 🙂

 3. Merhaba lise 4 öğrencisiyim boyum 186 kilo 70 uygunmudur? PMYO bitmeden okulda belirleme hakkımız var mı ne yapmam gereklidir.

 4. Merhaba ben yunus polisi olmak istiyorum. Yunus polisi olmak için yabancı dil bilmek zorunlumudur?

  1. evet mümkün mertebe yabancı dil bilmek zorunludur bunun haricinde şınav,mekik,barfix vs. gibi şeylerden 100 puan üzerinden en az 70 puan almak gerekir bunun haricinde 1,75 ve üzeri boyunuzun olması lazım denge hareketleri,koşu ve yüzünüzün bakımlı ve iyi olması lazım okadar yakışıklı değilde genede iyi görünmek lazım motor konusuna gelince yunus polis kurslarında yaklaşık %85’i motor sürmesini bilmemektedir bunun için motor eğtimleri motoru dengede tutma vs gibi şeyleri orda size öğreticeklerdir.

 5. Polis olmak en buyuk hayalim ama bana imkansz gbi geliyor onmde hic bi engel yok ama hayalimi gerceklestrmek cok zormus gibi .s

  1. ^^ pmyo :((^^ kardeşim eğer olumsuz düşünürsen olmaz inşaallah Allah izin verirse olursun bende yunus olmayı istiyorum.

 6. Küçük yaşlardan kalma kolum ve parmağımda dikiş izi var ayrıca sol serçe parmagım kırılmıştı hafif yamuk kaldı bunlar bir sorun yaratırmı ve normal polis memurlugundan yunusluga geçilebiliyormu?

 7. Lise sona geçtim 2 senedir yunus polis olmak istiyorum bunun üzerine araştırmalar yapıp duruyorum fakat bayanlar için boyu hala bilmiyorum herkes baska birsey söylüyor lütfen doğru cevabı bilen söyleyebilir mi ? Ayrıca etrafımdakiler yüzümün ve vücudumun uygun olduğunu ve yunus polisliğe çok yakıştıgımı düşünüyorlar bu konuda sorun yaşayacagımıda düşünmüyorum fakat 6 yaşında bir erkek çocuğuyla kavga etmişim ve kolumu kesmiş kolumda 1 tane façaya benzer iz var sorun yaratır mı ? Lütfen bilgisi olan cevap versin şimdiden teşekkürler

 8. Bn 2 yıllık posta hizmetleri okudum. Boyut 1.72 a2 ehliyetim var yunus polisi olmak istiyorum yunus polisi kurslarına nasl başvuru yaparm yardım eder msnz

 9. Bende çok istedim ama engeller var .hayalimdi ama olsun hayirlisi diyelim.ilerde evlenirsem polis eşim olsun diye dua edicem .hayalim gibi bakicam ona inşallh.Allahin izniyle sizinde hayaliniz gerçekleşirde mesleğe kavuşursunuz tez vakit

 10. Ben lise 3. Sınıfa gidiyorum sayısal öğrencisiyim ve polis olmak istiyorum boyum 1.78 ve kilom 60 vucud yapım polisliğe elverişli , görünür vucüd alanımda hiçbir çizik iz yanma gibi birşey yok fakat babamın amcasının oğlunda sabıka kaydı var yakın derece amcalarımda ise hiçbir şekilde sabıka yok hangi üniversiteye hangi bölüme ve kaç yıllık üniversite okumam lazım bilgisi olan var mı yardımcı olanlara simdiden cok tesekkür ederim…

 11. Benim boyum 1.77 kilom 60 bu yaz vücut geliştirmeye gidicem rahat 80 kilo olcam boy sıkıntı olur mu ??

 12. 5 yaşımdan beri hayalim yunus polis olmak peki ben seneye 8 olunca teog deild memurluk sınavına mı? grcem acaba?

  1. Mehmet öncelikle boyunun kısa olmasını dert etme çünkü erkeklerin çoğu lise döneminde aniden uzuyor.Sana tavsiyem liseyi de bitir ve bu dönem içinde sık sık basketbol oynayarak boyunu daha da uzat ve derslerine önem ver.Lise bittikten sonra gireceğin YGS sınavında yüksek bir puan çekmelisin. İki yıl önce polislik barajı 250 iken şimdi 270 oldu.Sen 4 yıl sınra sınava gireceksin ve o zamana kadar puan daha da artabilir.YGS den yeterli puanı çektikten sonra da PMYO’a başvurabilirsin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir