Windows Phone 8 ve Android İşletim Sistemi Karşılaştırması

Merhaba değerli renklisite.com takipçileri yine bir teknoloji makalesi ile karşınızdayım. Bu yazıda Windows’un son mobil işletim sistemi olan Windows Phone 8 ile Android işletim sisteminin karşılaştırmasını yapacağım. İki işletim sisteminin artıları ve eksilerini ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağım.

Android ve Windows işletim sisteminin en temel farkı birinin özgür yazılım diğerinin ise lisanslı bir yazılım olması. Android işletim sistemi bilindiği üzere açık kaynak kodlu bir yazılım yani özgür yazılımcılar tarafından geliştirilmeye ve uygulanma hazırlanmaya açık bir yazılım. Ancak Windows yine her zaman olduğu gibi işletim sisteminin kaynak kodlarını kendilerinden başka kimsenin görmesine izin vermiyor bu yüzden de uygulamalar konusunda Android’e göre oldukça geride kalacağını düşünüyorum.  Başka bir konu da işletim sistemi güncellemeleri. Bilindiği gibi Windows işletim sistemleri sık sık güncelleme almaları ve bu aldıkları güncellemelerin boyutlarının oldukça yüksek boyutlu olmasıyla ünlü. Eğer Windows Phone 8 de Windows’un diğer işletim sistemleri gibi olur da büyük boyutlu güncellemeler alacak olursa mobil internetin halen çok yavaş ve pahalı olduğu ülkemizde kullanıcıları sıkıntıya sokar.

Şahsi görüşüm Windows Phone 8’in Android’i tahtından indirmeyeceği yönünde, hatta iddiamı bir adım ileri götürüyorum tahtını sallayamayacak bile. Windows’un eski mobil işletim sistemlerinde ki gibi çuvallayacağını düşünüyorum. Bu yazı belki sizlere biraz ön yargılı gibi gelebilir. Böyle düşünmekte haklı da olabilirsiniz. Windows‘a özgür yazılımı desteklemediği için oldum olası soğuk hissetmişimdir kendimi. Eğer siz değerli kullanıcılarımız aksini düşünüyor iseniz bu yazı altına değerli yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

Ali ÜNAL-Web Developer 

2 thoughts on “Windows Phone 8 ve Android İşletim Sistemi Karşılaştırması

  1. Kullanıcı tarafında açık kaynak veya kapalı olması nasıl bir avantaj/dezavantaja dönüyor yazınızdan anlamadım. eğer market uygulamaları anlamın da diyorsanız şimdilik katılıyorum fakat yakın zamanda Windows marketinde gelişeceğine inanıyorum. Windows’un hem masaüstü hem de telefonda yanı işletim sistemi kullanması bence akıllıca ve bu sefer Windows androide ciddi rakip olacağını düşünüyorum.

  2. Açık kaynak kodlu olması bir avantaj değil dezavantajdır. Android kullanıcıları sürekli sistemin kilitlenmesinden yakındıkları bir dönemdeyiz buna çare olarak güçlü donanım açlığı çekiyorlar ama sorunun bu olmadığını sorunun açık kaynak kodlu ve andoidle birebir uyum sağlayamayan uygulamalar olduğu çok açık. Uygulama çokluğu konusunda android bir çok uygulamayı size kişiselleştirme çerçevesinde veriyor hatta bazı ücretli uygulamaları ücretsiz androidte kullana biliyorsunuz. Ancak yazılım kalitesini navigasyonlarla kıyaslamak çok basit nokia map ücretli android navigasyon uygulamalarından çok çok üstün bir yazılım olduğunu birçok kez ispatladı. Günümüzde android telefonlar ne yazıkki bir çok sorunla birlikte geliyor tasarım hataları, yazılım hataları vs… 2014 teyiz ve android en güçlü işlemcilerle bile sos verdiği bir dönemdeyiz, android ve uygulamalarının , arayüzlerin hala sistem açlığını gideremedik.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir