Sponsorlu Bağlantı

Volkan ( Yanardağ ) Patlaması Nasıl Meydana Gelir?


Sponsorlu Bağlantı
 

Yanardağların iç kısımlarında oluşan ve hareketli olan katmanın yeryüzüne ulaşarak püskürmesi sonucu patlama meydana gelir. Dağın iç kesimlerinde bulunan magma yukarıya doğru itilmekte ve dışarıya lav olarak çıkmaktadır. Bu çıkışlar esnasında yukarıya buhar ve gaz kütleleri ani çıkışlar yapabilir. Bu gazlar ve buharlar sayesinde patlamalar meydana gelmektedir. Yanardağdan püskürmeler bazen şiddetli şekilde olurken bazen akıntılar şeklinde meydana gelebilir. Volkanik patlamanın  bir diyagramı vardır. Bu diyagram;

1. Kül bulutu
2. Lapilli
3. Lav gözesi
4. Volkanik kül yağmuru
5. Yanardağ yumrusu
6. Lav
7. Kül ve lav katmanı
8. Jeolojik katmanlar
9. Yanal volkanik tabaka
10. Diatrem
11. Magma odacığı
12. Volkanik duvar

Yanardağlarda püsküren sıcak buharın içerisinde kükürt bulunmaktadır. Bu buhar ince tozlardan oluşmaktadır. Dışarıdan bakıldığında bu buhar ateş gibi gözükmektedir. Parlamasının nedeni ise püsküren maddelerin yüksek sıcaklıktan dolayı parlaması, buhar bulutlarından yansıyan ışıktır. Yanardağların eteklerinde koniler bulunur. Bu konilerden de zaman zaman gaz sıkışması sonucu patlamalar meydana gelebilir.

Bir önceki yazımız olan Yaz Mevsiminin Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde yaz, yaz mevsimi ve yaz mevsiminin özelleliği hakkında bilgiler verilmektedir.

Renkli Sitem: Volkan Patlamas, yanardağ patlaması nedir, yanardağ patlaması nasıl oluşur, volkanik patlamalar nasıl oluşur, yanardağ patlamaları nasıl oluşur, volkanik yanarda? patlamas? video, volkan patlaması nedir kısaca, volkanik patlama nedir, volkan patlaması nasıl oluşur, volkan nasıl oluşur

Volkan ( Yanardağ ) Patlaması Nasıl Meydana Gelir? lussio tarafından 21 Mart 2013 tarihinde , Eğitim kategorisine eklenmiştir.

Sponsorlu Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Volkan ( Yanardağ ) Patlaması Nasıl Meydana Gelir? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!