Teknolojinin Hayatımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri Kısaca Nelerdir

teknolojik gelişmelerin hayatımıza getirdiği olumlu ve olumsuz etkileri, bilimsel ve teknolojik gelişmelerin hayatımızdaki etkisi, teknolojik gelişmelerin olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir
Teknolojinin Hayatımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri Kısaca Nelerdir, Hangileridir sorularının yanıtlarını sizlere özet ve kısa bir biçimde açıklamak istiyoruz. 

Teknolojinin Pozitif Etkileri
Mal ve hizmetlerin üretimini arttırdı .
Teknolojik gelişmeler hem bir üretilen malların miktarını hem bir de insanları amaçlı yapılan hizmetlerinve kalitesi arttırır . Örnek olarak el tezgahlarından atölye çağdaş fabrikalara geçiş teknolojik makinalar yapımı destekler .

1_81128213_soru_isareti
Yeni iş sahaları oluşur
Teknolojik gelişmeler eşliğinde yeni iş sahalarını oluşturur . Örnek cep telefonu ve PC alanında meydana gelen gelişmeler eşliğinde yedek parça tamir vb sektörlerin gelişmesini tetiklemiştir . İnternet yeni bir sektör olarak karşımıza çıkar .
Daha çok yüksek bir yaşam standardı ortaya çıkar
Teknolojik gelimeler vatandaşlar amaçlı büyümek ve dünyaya açılmak buna benzer imkanlar sunar insanların pazar kapasitesi büyür mevcut teknolojik gelişmeler ve hizmetler yeni iş sahaları yeni kazançlar demektir . Tüm bu gelişmeler tüketimi arttırır buda insanların gelir yapılarına yansıyarak yaşam standartlarını yükseltir…
Mal ve hizmetleri üretmek amaçlı gerek kalan iş gücü miktarını azaltır .
Bu madde bilhassa gelişmiş ülkelerde bir avantaj olarak karşımıza çıkar çünkü bu ülkelerde işgücü sıkıntısı vardır bilhassa nüfus yapıları da dikkate alınırsa avantajdır . İş gücü sıkıntısı kalan yerlerde yapımı desteklemek amaçlı mevcut teknolojik gelişmeler yapımı hızlandırır iş gücü açığını kapatarak yapımı destekler . .
Teknolojinin Aksi Etkileri
Çevre sorunları
Teknolojik gelişmeler eşliğinde yeni çevre sorunlarına yol açar . Çabuk üretim eğer ki mevcut kalite ortamını oluşturamazsa eşliğinde çevre kirliliği naturel dengenin bozulması buna benzer neticeler doğurur .
İşsizlik
Ülke nüfus yapısı düşünüldüğünde kalabalık nüfus yapısına sahip ülkelerde teknolojik gelişmeler eşliğinde işgücü açığını kapatarak işsizliğe yol açar . Tekrardan bölgelerdeki teknolojik gelişmeler ve göç sonrasında mevcut bölge göç eden nüfusu kaldıramaz sonuç tekrardan işsizliktir .
Doğal kaynakların tükenmesi
Teknolojik gelişmeler seri yapımı destekler insanların yaşam standartları amaçlı üretilen ürünler tüketimi hızlandırır . Tüm bu üretim faaliyetleri amaçlı kullanılan naturel kaynakların ek olarak çabuk ve ek olarak birçok kullanılması dünyadaki naturel kaynak rezervini hızlandırır . Yakıt üretimindeki yükseliş naturel gaz tüketimi yeşil alanların orman alanlarının tahrip edilmesi örnek verilebilir .
Sosyal ve psikolojik sorunlar
Hızlı gerçekleşen teknolojik gelişmeler toplumun bu teknolojik gelişmelere yak uyduramaması farklı psikolojik sıkıntıları eşliğinde getirir . Örnek web kullanıcıların bunu saplantı haline getirip gününün büyük bölümünü PC en başında geçirmesiCinnet geçirme vakalının artması

 Renkli Media & Vikipedi 

6 thoughts on “Teknolojinin Hayatımıza Olumlu ve Olumsuz Etkileri Kısaca Nelerdir

  1. bence olumlu etkileri şu;
    çamaşır makinesi,buzdolabı,elektrikli süpürge… araçlar sayesinde insanların yaşamları kolaylaştı.

  2. Çok güzel ama bu bilgilerin çoğu yanlis bence : eğer buzdolabi olmasaydı yemeklerin uzun süre taze kalmasını saglayamazdik … Gibi bilgiler verilmeli ayrıca odevime hic yaramadi…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir