Saati Kim Ne Zaman Buldu?

Sponsorlu Bağlantı

lussio tarafından 7 Ocak 2014 tarihinde yazılmıştır.
saat-nedir-kim-buldu-gunes-saati

Zaman modern dünyada ki en önemli faktörlerden biri haline geldi. Zaman hepimizin de bildiği üzere saat denen mekanizma ile ölçülmektedir. Peki Saati Kim Buldu? Saat Ne Zaman Bulundu, Saatin Tarihçesi gibi konularda bilgi sahibi olmak ister misiniz?
Çoğu insan vakiti ölçmek için öncelikle kum saatlerinin kullanıldığını düşünse de, 8. asırda bir Hristiyan rahibinin bulduğu kum saatleri bilinen insanlık tarihinde kullanılan ilk saatler değildir. Avrupalı bir rahip tarafından camcılık sanatının da gelişiminin gösterilmesi için tasarlanmış olan kum saatlerinden takriben 3.000 500 yüz kadar önce kullanılan ilk saatler, güneş saatleridir. Vakiti güneşin konumundaki değişimlere göre ölçmek gibi zekice bir fikrin, ilk olarak Mısırlıların aklına geldiği kabul edilmiştir. M.Ö. 4000 civarında ilk güneş saatlerinin Mısır coğrafyasında kullanıldığı düşünülmektedir ve bunun da en büyük delili olarak astronomi biliminde gelişen Mısırlıların tanınmış piramitleri yaparken kullandığı hesaplar gösterilmektedir. Güneşin her gün bir düzene göre doğduğunu ve battığını fark eden Mısırlılar, bu düzeni vakiti ölçmek için kullanmışlardır. Mısırlılar yere sabitledikleri bir cismin günün değişik saatlerinde güneşin konumuna göre sahip olduğu gölge boyunun değiştiğini fark ederek, gölge süresince oluşan bu değişim sayesinde vakiti oldukça doğru bir şekilde ölçmeyi muvaffak olmuştur. Su Saati Daha sonraki süreçte yeniden Antik Mısır’da kullanılan su saatleri, çok randımanlı olsa da güneş saatlerinin tek dezavantajını ortadan kaldırmak için tasarlandı. Güneş saatleri her ne kadar vakiti belirli bir düzene göre ölçebiliyor olsa da, gece saatlerinde güneş olmadığından vakit karmaşası yaşanmasına kapı aralıyordu. Bu nedenle geliştirilen su saatleri; belirli bir akım ile damlayan suyun aynı kabı, her vakit aynı müddette doldurması prensibine göre vakiti ölçüyordu. Bugün bir tası 24 saat içerisinde dolduran su akışı, sonrası gün de aynı akım ile aynı kabı 24 saatte dolduracaktı. Bunun üzerinde kabın üzerinde suyun dolma düzeyine göre saat dilimlerini belirleyen Mısırlılar, bu çok kolay ancak bir o kadar da pratik su saatiyle zamanı doğru biçimde gece gündüz fark etmeden ölçebiliyordu. Su saatleri M.Ö. 16 asırda Antik Mısır haricinde Babil’de de yaygın bir şekilde kullanılıyordu. Ancak tüm bu Antik Mısır dönemine ait su saatlerinden de saatlerin kullanıldığını ileri süren arkeologlar da mevcuttur. M.Ö. 4000 civarında daha önceki Çin toplumunda zati su saatlerinin kullandığı iddiası, hala ispat edememiş olsa da saati kimin bulduğu konusuna değişik bir bakış açısı sunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Organik Tarımın Önemi ve Amacı Nedir Kısaca başlıklı makalemizde Kısaca ve Organik Tarım hakkında bilgiler verilmektedir.

Renkli Sitem: açıları kim buldu wikipedi, su akış saati, saatleri kim buldu, saati kim buldu*, kağıdı kim ve ne zaman buldu kısaca, saati kim buldu ve hangi tarihte, saati kim buldu neden buldu, saati kim buldu ne zaman buldu, saati ilk kim buldu ve nezaman buldu, saati bulan kimdir
Sponsorlu Bağlantı
11 ay önce yazılmıştır.
"Saati Kim Ne Zaman Buldu?" bu yazı 7 Ocak 2014 tarihinde saat 11:41 sularında "Eğitim" kategorisinde yayınlanmış olup "lussio" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 1.195 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

  Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

   Arama Kutusu

   DMCA.com
  Sitemizdeki Tüm Makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Kapsamında Koruma Altında Olup; Kaynak Gösterilerek Dahi Tamamının veya Bir Kısmının İzinsiz Kullanılması Yasaktır. Tüm Makalelerimiz Özgün İçerik Olup; Yazarlarımız Tarafından Kaleme Alınmaktadır. Sitemizden yararlanan tüm kullanıcılar Kullanım Şartlarını Kabul Etmiş Sayılır.
  Sitemap | Sitemap İmage | Ping
  Önceki yazıyı okuyun:
  bilgisayar-kadin
  Foursquare Nedir?

  Kapat