Ömer Seyfettin Kimdir Kısaca Biyografisi, Eserleri

Ömer Seyfettin Kimdir Kısaca Biyografisi, Eserleri Hayatı Hikaye Kitapları ve Edebi Kişiliği Hakkında Bilgileri Sizlere özet ve kısaca sunmak istiyoruz.

Ömer Seyfettin Kısaca Biyografisi
Ömer Seyfettin 11 Mart 1884 Gönen Balıkesir doğum yapmış Türk edebiyatının önde gelen hikâye yazarlarındandır . Asker , şair ve kuvvetli bir edebi yeteneği kalan bir öğretmendir . Türk kısa hikâyeciliğinin kurucu ismidir . Ömer Seyfettin Ek Olarak edebiyatta Türkçülük akımının kurucularındandır . Türkçe’de sadeleşmenin savunucusudur . Ömer Seyfettin Kısa ömrüne pek birden fazla eser sığdırmıştır .

Ömer Seyfettin 1884 yılında Gönen’de ( Balıkesir ) doğdu . Yüzbaşı Ömer Şevki Bey’le , Fatma Hanım’ın ikisi ufak yaşlarda ölen 4 çocuğundan birisidir .

omerseyfettin

Ömer Seyfettin , mezuniyetten bir sonra piyade asteğmeni rütbesiyle , merkezi Selanik’te yer alan Üçüncü Asker’nun İzmir Redif Tümeni’ne bağımlı Kuşadası Redif Taburu’na atama edildi . 1906’da İzmir Jandarma Okulu’na öğretmen olarak atanmıştır .

Ömer Seyfettin 1913’te esareti bitince İstanbul’a döndü . 23 Ocak 1913’te Enver Paşa’nın örgütlü ettiği Babıali Baskını’na katıldı . Ek Olarak bir sonra askerlikten ayrıldı , yazarlık ve öğretmenlikle hayatını kazanmaya başladı . Türk Sözü dergisinin başyazarlığına getirildi ve burada Türkçü düşüncenin sözcülüğünü yapan yazılar yazdı .

Ömer Seyfettin 1914 yılında Kabataş Sultanisi’nde öğretmenlik görevine başladı ve bu görevini ölümüne civarında devam ettirdi .

1915’te İttihat ve Terakki Fırkası ileri gelenlerinden Hekim Besim Ethem Bey’in kızı Calibe Hanım’la evlenmiştir . Bu evlilik Güner adlı bir kız çocuğuna rağmen bozulunca yeniden yalnızlığına döndü .

Ömer Seyfettin 1917’den vefat tarihi kalan 6 Mart 1920’ye civarında geçen gün birden çok acı ve sıkıntıya rağmen verimli bir hikâyecilik dönemini içine alır . Ömer Seyfettin Hastalığı 25 Şubat 1920’de artınca yazar , 4 Mart’ta hastahaneye kaldırıldı . 6 Mart 1920’de yaşama gözlerini yummuştur .

Renkli Media & Vikipedi TR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir