Nasıl Hemşire Olunur?

Ebe, Hemşire, ve Askeri Hemşire ile Liseden sonra hemşire Nasıl Olunur Sorularının yanıtlarını sizlere vermek istiyoruz. Askeri Hemşirelik İçin GATA Hemşirelik yüksek okulu okumanız yararlı olacaktır.

Hemşire, sağlık kuruluşlarından ve hastanelerde çalışan yardımcı personellere verilen isimdir. Hastaneye gittiğinizde doktorun size verdiği iğneyi veya ilacı genelde sizler için hemşireler temin eder ve uygular. Acile gittiğinizde iğneniz veya serumunuz hemşireler tarafından takılır. Nasıl hemşire olunur bilmiyorsanız sizlere bu yazımızda hemşire olmanın detaylarından bahsedeceğiz. Önünüze iki seçenek çıkmaktadır. Birincisi liseyi sağlık meslek liselerinden okuyarak hemşire olabilirsiniz. Ortaokulu bitirdikten sonra girdiğiniz sbs sınav sonuçlarınıza göre sağlık meslek liselerine gidebilirsiniz. Burada 4 yıl eğitim alacaksınız. Bu 4 yıl eğitim sonunda isterseniz yüksekokullara gidebilir isterseniz de devam etmeyip özel hastanelerde hemşirelik yapabilirsiniz.

hemsire2a31ab24b982541d

Özel hastanelerin yeri ülkemizde oldukça büyüktür. Çünkü birçok kesim özel hastanelere gitmekte ve tedavi olmaktadır. Bu yüzden özel hastanelere başvuru yaparak buralarda iyi ücrete çalışabilirsiniz. Bunun dışında herhangi bir liseyi bitirdikten sonra üniversite sınavından sonra puanınıza göre sağlık meslek yüksekokuluna yazılabilirsiniz. Burada 4 yıl eğitim alacak ve hemşire unvanına sahip olacaksınız. Sağlık meslek lisesini bitirdikten sonra KPSS’ ye girip devlet hastanelerine atanabilirsiniz. Aynı şekilde yüksekokul bitirdikten sonra KPSS sınavıyla atanmanız mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir