Mit Nedir ?

Sponsorlu Bağlantı

serdarhan tarafından 22 Kasım 2012 tarihinde yazılmıştır.
Mitoloji-Mitoloji-Nedir

Renkli Sözlükte kelimeler ve kavramlar hakkında bilgi vermeye ? ? Mit Ne Demektir özet olarak açıklayarak devam etmek istiyoruz.

 Mit sözlük anlamıyla din ve ya kahramanlık ile ilgili söylence ya da bir diğer anlamıyla efsanedir.  Mit kelimesi Yunanca bir kelime olan mythos’tan gelmektedir. Mitler toplum yapısına, gelenek ve göreneklere göre zamanla değişim gösterebilirler.

Genellikle mitler çok tanrılı dinlerin bulunduğu geçmiş dönemleri, hayal gücü ürünü olabilecek doğa üstü güçlerin ve kahramanlıkların bulunduğu olayları konu edinirler. Mitler bu öyküleri imgeler yardımıyla estetik bir şekilde bizlere anlatır.

Mitoloji ise kısaca mit bilimidir. Aynı zamanda mitoloji mitlerin zaman, konu ve yer yönünden toplandığı gruplara verilen isimdir. Mitoloji kelimesi de yine Yunanca olan Mythos(mit) ve Logos(konuşma ve ya anlatma) kelimelerinin birleşimi olan Mythologia kelimesinden dilimize geçmiştir.

Bir kurgunun mit olarak tanımlanabilmesi için yaşamakta olan insanların inanması ve psikolojik olarak kurguyla bağlantı kurmasını gerektirir. Bu özellikleri taşımayan kurguları mit olarak değerlendirmek yanlış olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Şiir Nasıl Yazılır ? başlıklı makalemizde Şiir Nasıl Yazılır ve Şiir Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Renkli Sitem: mit nedir, mit ve mitoloji nedir, mit ve mitoloji nedir kısaca, mit nedir vikipedi, mit nedir kısaca, mit ve mitoloji nedir vikipedi, mitoloji nedir kısaca, mit nedir kısa bilgi, mit nedir mitoloji nedir, edebiyatta mit nedir vikipedi
Sponsorlu Bağlantı
2 sene önce yazılmıştır.
"Mit Nedir ?" bu yazı 22 Kasım 2012 tarihinde saat 15:07 sularında "Eğitim" kategorisinde yayınlanmış olup "serdarhan" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 15.104 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

  Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

   Arama Kutusu

   DMCA.com
  Sitemizdeki Tüm Makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Kapsamında Koruma Altında Olup; Kaynak Gösterilerek Dahi Tamamının veya Bir Kısmının İzinsiz Kullanılması Yasaktır. Tüm Makalelerimiz Özgün İçerik Olup; Yazarlarımız Tarafından Kaleme Alınmaktadır. Sitemizden yararlanan tüm kullanıcılar Kullanım Şartlarını Kabul Etmiş Sayılır.
  Sitemap | Sitemap İmage | Ping
  Önceki yazıyı okuyun:
  Meditasyon-Nasil-Yapilir-Meditasyonun-Faydalari-Nelerdir
  Meditasyon Nedir ?

  Kapat