Kapalı Çarşının Tarihçesi ve Hakkında Bilgi

--- Sponsor Reklamlar ---

Kapalı çarşı, İstanbul’un gezilip görülecek yerler arasında yerini almış ve muhakkak gidilmesi gereken yerlerden birisidir. Yaklaşık olarak 30 bin metrekare alana kurulan bu çarşının içerisinde 66 sokak ve 4000 civarında dükkân bulunmaktadır. Burası İstanbul iline can katan ve şehrin değerini arttıran çarşılardan birisidir. Kapalıçarşı’nın ilk olarak yapımına 1461 yılında başlanmıştır. İstanbul fethinden sonra bu alanın temeli atılmıştır. Kapalıçarşı’nın iç kısmı bir şehri andırmaktadır. Çünkü dükkân ve sokaklardan başka içerisinde; 5 cami, 1 okul, 7 adet çeşme, 1 şadırvan, 1 sebil, 10 adet kuyu, 24 kapı ve 17 han bulunmaktadır. Bu çarşıyı Fatih Sultan Mehmet yaptırmıştır. Kapalıçarşı, 1894 yılında meydana gelen depremde yıkılmıştır ve esnaf zor anlar yaşamıştır. Buradaki esnafların birçoğu mecburiyetten yerini değiştirmiş ve Eminönü’nde bir yığılma oluşmuştur. Kapalıçarşı içerisinde her türden esnafa rastlamak mümkündür. Buradaki dükkânlar küçük ve çok olması, her türlü esnafın bulunmasına imkân tanımıştır. Kapalıçarşı’nın adı baya ünlüdür. Bu yüzden yurtdışından gelen ve yurtiçi gezi yapan kişilerin uğradığı turizm alanlarından birisidir.

Bir önceki yazımız olan Kışın Tatile Gidilecek Yerler Nereler? başlıklı makalemizde kış tatili, kışın nereye gidilir ve uludağ hakkında bilgiler verilmektedir.

Renkli Sitem: kapalı çarşı hakkında bilgi, kapalı çarşı hakkında kısa bilgi, kapali carsiyi kim yapti, kapalıçarşı hakkında bilgi, kapalı çarşıyı kim yaptırmıştır, Kapalı çarşıyı kim yazmıştır, kapali carsiyi kin yaptirdi, kapalıçarşı mate, kapalıçarşıyı kim yaptı ve yapım tarihi, kayserideki kapalı çarşı hakkında kısa bilgi

lussio

Gezer, tozar boş vakit buldukça da yazar.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın