İstanbul’un Doğal Güzellikleri

YEDİ TEPELİ ŞEHİR İSTANBUL

Merhaba değerli takipçilerimiz bir gezi güncesi ile daha karşınızdayım. Bu yazımda Ülkemizin güzide kentlerinden olan İstanbul ilimizin Tarihi, Doğal ve Turistik mekanlarından bahsederken aynı zamanda İstanbul tarihi hakkında da bilgi ve İstanbul’un Neleri Meşhurdur sorularının yanıtlarını vereceğim.
2010 kültür başkenti, yüzyıllarca bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan uygarlığın beşiği, Asya ve Avrupa kıtalarının birleştiği, mega kent, şarkılara ilham veren şehir yani namı diğer İSTANBUL….

İstanbul deyince aklımıza genelde karmaşa, gürültü, keşmekeş bir trafik ve kargaşa gelir hep.  Büyük şehirlerde yaşamaya alışkın insanlar olmadığımızdandır belki de bu. İstanbul gibi büyük şehirlere gidişlerimizde bizi genelde bu korkular sarar ama gidince görürüz ki bu olumsuz kavramların altında aslında esrarengiz bir o kadar da keşfedilesi güzellikte büyülü bir şehir bizi beklemektedir.

İstanbul, havasıyla suyuyla doğasıyla gelişmiş bir metropol olmasıyla oldukça farklı ve otantik bir şehirdir. Şehrin zorlu şartlarının altında oldukça güzel gezilecek yerler mevcuttur. Size bu sene yapmış olduğum İstanbul gezisine dair ufak notlar sunarak gezdiğim yerlerin tasvirini yapmaya çalışacağım.

İstanbul gezimin en hoşuma giden kısmıyla anlatımıma başlamak istiyorum. Ben tam anlamıyla bir deniz aşığıyım. İstanbul da bilindiği üzere İstanbul Boğazı adı verilen bir boğaza, Marmara ve Kara Deniz’in kıyılarına sahip bir şehirdir. Öncelikle denize kıyısı olan yerlerdeki gezilerim demek isterim ki daha çok hoşuma gitti. Hele hele Karadeniz ile İstanbul Boğazının buluştuğu sıfır noktası olan poyrazköy, benim gibi deniz aşığı olup ta Karadeniz’i ve Boğazı tepeden eşsiz yeşil doğa örtünün içinde  izlemeye bayılanlar için birebirdir diyebilirim. Poyrazköy de denizi tam tepeden gören kafeteryada yemyeşil ağaçların altında ince belli bardakta yudumlanan çayla birlikte boğazdan geçen gemileri izlemek şahaneydi…

İstanbul’ a gidince en çok yapmak istediğim şeylerden biri de gene denizle iç içe olmayı seven benn olaraktan bir boğaz turu yapmaktı.  Bu gezimde boğaz turunu da gerçekleştirme fırsatı buldum. Gezi motoru Eminönünden boğaz seyrine başladı. İstanbul Boğazını keşfetmeye başlamıştım artık. Masmavi bir gökyüzü ve yakıcı güneş altında motor önce Beyler beyi sarayının önünden geçti. Bu şekilde farklı tarzda yapılmış binalar beni çok cezbediyor. Beyler beyinden devam eden motor boğazın karşına geçti ve kıyı boyunca yer alan yalıların uzunluğunca geziye devam etti. Kıyı boyunca dizilmiş yalıların hepsinin de farklı tarzları vardı. Kimisi apartman şeklinde, kimisi eski yapı şeklinde kimisi ise eski konak şeklindeydi ama hepsinin tek bir özelliği harika bir boğaz manzarasına sahip olmalarıydı. Anadolu yakasının yalılardan sonraki ve son durağı Anadolu hisarı. Anadolu Hisarının tam karşısı yani Avrupa yakasının hisarı ise içinde verilen konserleriyle meşhur olan Rumeli Hisarıdır. Bu iki hisara da bakınca insan eski zamanlara gitmekten kendini alamıyor doğrusu.  Motor boğazın karşı kıyısına da dolaşmaya başlıyor. Genelde Avrupa Kıyısı uzun bir yoldan oluşuyor. Trafik bilindik İstanbul trafiği….motorun 1. Ve 2. Boğaz köprülerinin altından geçtiği anlar boğaz gezimin en güzel bölümüydü bence ve hem Avrupa hem de Asya kıtasının tam ortasında olmak. İstanbul  böyle bir şehir işte. Avrupa ile Asya’nın kesişme ve birleşme noktası…

İstanbul gezimin bir sonraki durağı Fatih Sultan Mehmet Han’ın İstanbul’u fethedişinin 3 boyutlu olarak anlatıldığı 1453 müzesiydi. Bu müze 3 boyutlu kubbe bir gökyüzü şeklinde dizayn edilmiş, etrafında Fatihin fethinin resimlerle canlandırıldığı birkaç katlı bir binadan ibaret. Tepede gökyüzü şeklinde bir kubbe, duvarlarında fetih figürleri, figürlerin önünde yerlerde de gerçekte savaşta kullanılan mızraklar-oklar-miğferler ve benzeri savaş aletleri ,hoparlörlerden verilen top sesleri ve mehter marşı eşliğinde bu müzede gösterime sunulmaktadır. Bu müzenin insanı bu diyardan alıp manevi diyarlara götüren bir havası var. İnsan duygusallığı ve gururu aynı anda yaşayabiliyor.  İstanbul’a giden herkese 1453 müzesini gezmelerini tavsiye ederim…

Birazda maneviyat diyelim. İstanbul bilindiği üzere evliyaları ve yatırlarıyla da ünlü bir şehirdir. Bir çok büyük zatın türbesini bünyesinde barındırır. Bu büyük zatlardan ziyaret etme şansı yakaladığım, ordayken manevi huzurundan bolca yararlandığım yüce evliya, Allah ve Peygamber dostu…Eyüp Sultan Camisi…cami geniş bir alana kurulmuş, avlusunu oluşturan beyaz mermerlerin arasında tarihi ve manevi bir mekan olarak insana huzur veriyor. Bu cami hem yerli hem de yabancı turistlerin ziyaret ettiği İstanbul’ un güzide yerlerinden biri.

Eyüp Sultan HZ. lerini ziyaret ettikten sonra indiğimiz deniz kenarı bizi Eyüp semtinin en çok ziyaretçi çeken yeri olan Pier Loti tepesine yönlendirdi. tepeye ulaşmak için teleferiğe binmek gerekiyor.  Teleferikle yapılan 3 dakikalık yolculuk sonunda Pier Loti’ ye ulaşılıyor. Pier Loti, halicin karşıda da haliç köprüsünün ve geniş bir İstanbul manzarasının görülmesine imkan veren yüksekçe bir tepe. Tüm haliç bütün güzelliğiyle ayaklarınızın altında kalıyor. Seyretmesi ömre bedel…

İstanbul’a gidilip te Adaları görmeden olmazdı. Bir günümüzü adaları gezmek için ayırdık. Motor önce Heybeli Adaya uğradı ardında da asıl gezilecek nokta olan Büyük Adaya ulaştı. Büyük Ada doğası ve tarihi evleriyle harika bir yapıya sahip. Adayı tamamen gezmek isteyenlerin tercihi faytonlar ama bence en güzeli bisikletle turlamak. Adanın en büyük özelliği motorlu taşıtların bulunmaması. Ada etrafında bir bisiklet turu yaklaşık 2 saat sürüyor. Denizi ve doğayı seyrederek gezmek insanı müthiş rahatlatıyor.

Bu İstanbul seyahatimde pek çok yer gezme fırsatı buldum. Bunlardan bazıları daha Cadde Bostan sahili ve bu sahilde yapılan 2012 off shore yarışları, Bağdat Caddesi, Kız Kulesi, Kadıköy Moda da tarihi tramvay gezisi, Anadolu yakasının gözde alış veriş merkezi Via Port, Çamlıca Tepesi, Göz Dağı Sosyal Tesisleri, Fethi Paşa Korusu, Emirgan Korusu, Pendik Marina, Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı…. Buralarda sizlere tavsiye edebileceğim gezilesi görülesi yerler.

Bol seyahatler dilerim.

Özlem Gaye ÖZTÜTÜNCÜ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir