---------- Sponsorlu Reklamlar ----------


Gezi Yazısı Nedir?

lussio 13 Mart 2013 0
--------- Sponsor Reklamlar ----------

bir insanın daha önce hiç görmediği, gitmediği yerleri gezip görmesidir. Fakat her insanın gezip, gördüğü yerleri kaleme alması eser olarak kabul edilemez. yazısı olarak yazacağı yazının eser olarak yayınlanması için yazarın; toplumun bilge, tanınmış, belli başlı kişileri olması gerekir. yazısı öğretici metin türleri içerisinden kişisel hayatı konu alan metinler arasına girmektedir. yazısının özellikleri ise;

• Genel bir edebiyatçının bir gün gezip, gördüğü yerlerdeki şehirleri, gelenek ve görenekleri, doğal ve tarihi güzellikleri, kültürel unsurları sanatsal bir anlatımla kaleme almasıdır.
yazısında yazar gördüğü ve yaşadığı şeyleri kaleme alırken, yazıya kendi yorumunu da katabilir. Çünkü yazıları öznel bir anlatım içerir.
yazısı yazılırken akıcı ve sade bir dil kullanılmalıdır. Sanatsal bir dil kullanılmasına rağmen yazı anlaşılır ve sade olmalıdır.
türündeki en önemli eser: Evliya Çelebi’nin 10 ciltlik Seyahatname eseridir.
yazısını kaleme alan bir yazarın dikkat edeceği en önemli şey ise yazının dikkat çekici olmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Tatile Giderken Yanımıza Neler Almalıyız? başlıklı makalemizde tatil bavulunda neler olmalı ve tatilde yanımızda bulunması gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Renkli Sitem: kayseri pastirmasi nasil yapilir

Konuya Yorum Yaz »

Google Ping   Google Sitemap
Önceki yazıyı okuyun:
Lily-Aldridge-Sexy-bridal-15-e1343306039197
Düğün Alışverişinde Gelin ve Damada Alınması Gerekenler

Kapat