Fotosentez Nedir? Fotosentez Denklemi Nedir?

--- Sponsor Reklamlar ---

Fotosentez :

 • Klorofili bulunan tüm canlılar fotosentez yapar. Örn : bitkiler ,klorofilli bakteriler (siyanobakterisi), mavi-yeşil algler
 • Bitkilerin sadece yeşil kısımlarında gerçekleşir. Çünkü klorofil bitkilerin sadece yeşil rengi veren kloroplast plastitinde bulunur. Örneğin mor menekşenin mor çiçeklerinde fotosentez yaplımaz.
 • Fotosentez olayı solunum olayının tersidir.
 • Fotosentezde bitki yapraklarındaki stomalar sayesinde havadaki karbondioksiti , topraktan kökleri ile suyu alır bunları klorofilinde güneş ışığı ile birleştirir ve besin ile oksijen üretir.
 • Fotosentezde , güneş enerjisi kimyasal bağ enerjisine dönüşür. Kimyasal bağ enerjisi üretilen besinde depo edilir.
 • Fotosentez sayesinde havadaki CO2 ve O2    dengesi korunur.
 • Üretici canlılar (bitkiler) besin piramidinin ilk basamağını oluşturduğu için tüm canlılar için gerekli olan enerji ve oksijen bu olay ile üretilir.
 • Fotosentez denklemi :

 • Fotosentez hızına etki eden çevresel faktörler;
 1. Işık : Fotosentez en yavaş yeşil  ışıkta gerçekleşir. Çünkü bitkilerin yeşil yaprakları yeşil ışığı yansıtırlar. En verimli ise mor ve kırmızıda gerçekleşir. (FOTOSENTEZ YAPAY IŞIK KAYNAKLARINDA DA  GERÇEKLEŞİR.)
 2. Karbondioksit miktarı : Karbondioksit olmadan fotosentez gerçekleşmez.Karbondioksit artışı fotosentez hızını belli bir noktaya kadar artırır ancak maksimum hıza ulaşıldıktan sonra , karbondioksit miktarı artsa bile fotosentez hızı bundan etkilenmez.
 3. Su ve mineraller: Karbondioksitte olduğu gibi su ve mineral olmadan fotosentez gerçekleşmez su ve minerallerin sürekli artması fotosentez maksimum hıza ulaştıktan sonra etkili değildir.
 4. Sıcaklık : sıcaklığın sürekli artışı fotosentez hızını düşürür. Çünkü sıcaklık fotosentezde görev yapan enzimlerin çalışmasına etki eder . Fotosentez için en uygun sıcaklık aralığı 25-30 0C derecedir.

Bir önceki yazımız olan Lizozom Nedir ? Görevleri Nelerdir ? başlıklı makalemizde Lizozom Nedir ve Lizozomun Görevleri Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Renkli Sitem: fotosentez denklemi, fotosentezin denklemi, fotosentez denklemi nedir, fotosentezin kimyasal denklemi, fotosentez nedir ve denklemı, fotosentez nedir denklemini yazınız, fotosentez nedir, fotosentezin denklemi nedir, fotosentez denklemleri, fotosentez nedir denklemi

lussio

Gezer, tozar boş vakit buldukça da yazar.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın