Sponsorlu Bağlantı

Fotosentez Nedir? Fotosentez Denklemi Nedir?


Sponsorlu Bağlantı
 

Fotosentez :

  • Klorofili bulunan tüm canlılar fotosentez yapar. Örn : bitkiler ,klorofilli bakteriler (siyanobakterisi), mavi-yeşil algler
  • Bitkilerin sadece yeşil kısımlarında gerçekleşir. Çünkü klorofil bitkilerin sadece yeşil rengi veren kloroplast plastitinde bulunur. Örneğin mor menekşenin mor çiçeklerinde fotosentez yaplımaz.
  • Fotosentez olayı solunum olayının tersidir.
  • Fotosentezde bitki yapraklarındaki stomalar sayesinde havadaki karbondioksiti , topraktan kökleri ile suyu alır bunları klorofilinde güneş ışığı ile birleştirir ve besin ile oksijen üretir.
  • Fotosentezde , güneş enerjisi kimyasal bağ enerjisine dönüşür. Kimyasal bağ enerjisi üretilen besinde depo edilir.
  • Fotosentez sayesinde havadaki CO2 ve O2    dengesi korunur.
  • Üretici canlılar (bitkiler) besin piramidinin ilk basamağını oluşturduğu için tüm canlılar için gerekli olan enerji ve oksijen bu olay ile üretilir.
  • Fotosentez denklemi :

  • Fotosentez hızına etki eden çevresel faktörler;
  1. Işık : Fotosentez en yavaş yeşil  ışıkta gerçekleşir. Çünkü bitkilerin yeşil yaprakları yeşil ışığı yansıtırlar. En verimli ise mor ve kırmızıda gerçekleşir. (FOTOSENTEZ YAPAY IŞIK KAYNAKLARINDA DA  GERÇEKLEŞİR.)
  2. Karbondioksit miktarı : Karbondioksit olmadan fotosentez gerçekleşmez.Karbondioksit artışı fotosentez hızını belli bir noktaya kadar artırır ancak maksimum hıza ulaşıldıktan sonra , karbondioksit miktarı artsa bile fotosentez hızı bundan etkilenmez.
  3. Su ve mineraller: Karbondioksitte olduğu gibi su ve mineral olmadan fotosentez gerçekleşmez su ve minerallerin sürekli artması fotosentez maksimum hıza ulaştıktan sonra etkili değildir.
  4. Sıcaklık : sıcaklığın sürekli artışı fotosentez hızını düşürür. Çünkü sıcaklık fotosentezde görev yapan enzimlerin çalışmasına etki eder . Fotosentez için en uygun sıcaklık aralığı 25-30 0C derecedir.

Bir önceki yazımız olan Lizozom Nedir ? Görevleri Nelerdir ? başlıklı makalemizde Lizozom Nedir ve Lizozomun Görevleri Nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

Renkli Sitem: fotosentez denklemi, fotosentezin denklemi, fotosentezin kimyasal denklemi, , denklemini yazınız, ve denklemı, fotosentezin denklemi nedir, , denklemi, Fotosentez formülü

Fotosentez Nedir? Fotosentez Denklemi Nedir? lussio tarafından 25 Kasım 2012 tarihinde , Eğitim kategorisine eklenmiştir.

Sponsorlu Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Fotosentez Nedir? Fotosentez Denklemi Nedir? isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim

Sende Yorum Yaz

Önceki yazıyı okuyun:
Kapat
Facebook Grubumuza Katılın!