Evde Kayseri Pastırması Nasıl Yapılır (Resimli Anlatım)

Kayseri pastırması nasıl yapılır Tarifi ?

 Günümüzde artık gıda güvenliği eskiye göre daha önem arz etmekte. Bu yüzdendir ki bir çok gıdayı evde kendimizin hazırlaması daha iyi olacaktır. Eski ve güzel tatlardan olan ve Kayseri ilimizle özdeşleşen Pastırmanın Yapılışını sizlere anlatmak istiyoruz.
Pastırma deyince ilk aklımıza Kayseri gelir.Kayserinin Erciyes yaylarında kekik kokusuyla beslenen sığırların etinden yapılan pastırmaların lezzeti bir başkadır. Lezzetli bir ev pastırması nasıl yapılır hiç merak ettiniz mi?
Gelin beraber pastırma yapalım. Nasıl mı?
Etimizin seçimi çok önemlidir pastırmada tamamen yağsız kara et vaya kuşgömü olacak.
Pastırma yapmaya ilk önce etin üzerinde bulunan yag tabakası temizlemir ve Etin iki tarafına çeşitli yerlerınden bıçakla derin kesiler atmalıyız.Bu kesikleri parmagımız yardımıyla genişletip kaya tuzunu açtığımız kesiler iyice basmalıyız.Etimizin iki tarafına aynı işlemi uygulayalım.
Daha sonra tuzladığımız etin suyunun çıkması için agır bir denge koyup 2-3 gün bekletmeliyiz. Bekleme süresinde etin içinde bulunan kanlı su çıkar. Dengden alıp suyla yıkayıp kurutmaya bırakalım.
 Kuruyan pastırmalık etimizi iyice su ile yıkayıp üzerini evde yaptığımız veya hazır aldığımız çemeni etin üzerine sürüp 2 gün kurutalım.
Artık pastırmamız yemeye hazırdır.İnce İnce dilip servis yapalım
Afiyet Olsun
Fikriye Özrendeci

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir