Ege Bölgesinin Halk Oyunları ve Yöresel Oyunlar Nelerdir Kısaca

Sponsorlu Bağlantı

serdarhan tarafından 2 Ekim 2013 tarihinde yazılmıştır.
zeybekresimleri

Ege Bölgesinin Halk Oyunları ve Yöresel Oyunlar Nelerdir Kısaca Hakkında Özet Bilgileri sizlere sunuyoruz. Umarım yararlı olacaktır ödevlerinizde. 

ZEYBEK
Batı Anadolu Efesi .

Zeybek İle İlgili Genel Bilgiler

zeybekresimleri Ege Bölgesinin Halk Oyunları ve Yöresel Oyunlar Nelerdir Kısaca

Ege denilince akla Zeybek gelir . Mert , cesur , atılgan , mazluma dost , haksızlığa düşman olarak tanınırlar . Türk köylüsünün tipik bir örneğidir . Kurtuluş savaşında gösterdikleri başarılar ünlerine ün katmıştır . Bu Erken Zeybeklik tarihi bir anı olarak yaşatılmaktadır
Zeybek oyunları mertlik , yiğitlik ve gururun simgesidir . Sonsuz kahramanlık öykülerini içermekte olan ve epeyce gösterişli ve etkileyicidir . Şahin ve kartalın hareketlerinden esinlenerek çelik ve cesur bir tavırla oynanır . Kolların yer altlarına civarında çekilip ek olarak bir sonra kaldırılması , ayak çekerken başın belli bir süre öne eğilmesi , otururken göğe dosdoğru keskin bir bakış atılması daima kartaldan esinlenmelerdir . .

Bölgenin oyun türü Zeybektir . Batı Anadolu’nun anında hemen her , yerinde ” Zeybek ” türündeki oyunlar , *görülür . Afyon , Antalya , Isparta , Burdur , Sakarya çizgisinin batı tarafında bulunan illerimizde bu tür oyunun büyük etkileri vardır .

Genel de oyunları ikiye ayırmak mümkündür .
1 – Gösterişli Zeybekler
2 – Kıvrak Zeybekler ( yürük ) .

Ancak Halikarnas Balıkçısına karşı oyun oynanışı durumundan 3 ayrılır .
1 – Meydanı dolaşıp elleri havaya kaldırma
2 – Üzüm salkımı koparıp diz üste düşerek sepete koyma
3 – Sepetteki üzümü ezerek şarap suyu emisyon .

Halk Müziği: Yörenin ritmik özelliği , 9 zamanlı oluşudur . Divan , bağlama , tambura , cura , üçtelli , zurna , sipsi , kaval , zillimaşa , davul , kaşık , kabak kemane .
Yörede bayanların oynadığı oyunlara ” Kadın Zey*bek ” , erkeklerin oynadığı oyunlara ” Adam Zeybek ” denil*mektedir . Bayanların oynadığı oyunlar erkeklerin oynadığı oyunlara karşı ek olarak yürüktür . Adam oyunlarının yöredeki bir öte adı da ” Gösterişli Zeybek ” tir . Ege nin bir çok yerinde oynanan bu tür oyunların en ağırlarına İzmir , Aydın , Muğla , Manisa illerinde görmek mümkündür . Zeybek oyunlarının öte oyunlara ( Bar , Halay , Horon v . b . ) karşı en büyük özelliği bir olarak özgür oynanmasıdır . Toplanmış olarak oynanan Zeybek oyunlarında oyuncular aralarında müzik ve ritim haricinde hiçbir bağ bulunmaz . Oyunu oynayan insan hiçbir kurala bağımlı kalmadan tamamiyle içinden geldiği bunun için benzer oynar . Zeybek oyunları toplanmış olarak oynandığında , yöresel olarak ev formu kullanılır .

Renkli Media & Vikipedi Genel Kültür Ansiklopedisi

Bir önceki yazımız olan Kışın Bardakların Çatlamaması İçin Ne Yapmalıyız? başlıklı makalemizde bardak, bardak çatlaması ve bardak neden çatlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Renkli Sitem: ege bölgesinin yöresel oyunları, yöresel oyunlar, zeybek oyunu, ege bolgesının halk oyunları, ege bölgesinin yöresel halk oyunları, ege bölgesi yöresel oyunları, ege kültür oyunları, ege yöresi halk oyunları, ege bölgesi yöresel halk oyunları, ege bölgesi halk oyunları
Sponsorlu Bağlantı
1 sene önce yazılmıştır.
EtiCanlar:
"Ege Bölgesinin Halk Oyunları ve Yöresel Oyunlar Nelerdir Kısaca" bu yazı 2 Ekim 2013 tarihinde saat 20:23 sularında "Kültür Sanat" kategorisinde yayınlanmış olup "serdarhan" tarafından yazıldığı sanılmaktadır..Ve sayaçların yaptığı açıklamaya göre 7.760 kere okunduğu söylenmektedir..Ayrıca Henüz yorum yazılmamış bir konudur
 • FriendFeed'de Paylaş
 • Facebook'ta Paylaş
 • Twitter'da Paylaş

  Bu Yazı Hakkında Birşeyler Demek İstermisiniz?

   Arama Kutusu

   DMCA.com
  Sitemizdeki Tüm Makaleler 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Kapsamında Koruma Altında Olup; Kaynak Gösterilerek Dahi Tamamının veya Bir Kısmının İzinsiz Kullanılması Yasaktır. Tüm Makalelerimiz Özgün İçerik Olup; Yazarlarımız Tarafından Kaleme Alınmaktadır. Sitemizden yararlanan tüm kullanıcılar Kullanım Şartlarını Kabul Etmiş Sayılır.
  Sitemap | Sitemap İmage | Ping
  Önceki yazıyı okuyun:
  1_81128213_soru_isareti
  Batmanın Yöresel ve geleneksel halk oyunları , Govendleri Nasıl Oynanır

  Kapat