Diyarbakır TOKİ Evleri 2017

Diyarbakır Projeleri 2016

Kuruluşu 1984 yılında 2985 Sayılı Toplu Konut Kanununa dayanan TOKİ yıllar boyunca çok faal bir konumda olmayıp 2003 yılı ve sonrasında başlatılan ve 2009 yılına kadar devam eden Planlı Kentleşme ve Konut Üretim Seferberliği sonrası Alt ve Orta Gelir Düzeyindeki yüzbinlerce aileyi ev sahibi yaptı. Özellikle gelir seviyesi çok yüksek olmayan ailelere düşük taksitler ve peşinatlarla ev sahibi olma imkanı sağlayan Toplu Konut İdaresi yılda 600 000 civarı konut ihtiyacının olduğu ve gerek kentsel dönüşüm gerekse nitelikli konut ihtiyacından dolayı acil durumda olan 3 Milyon civarında konutun yapılmasında öncü rol oynamaktadır.

Ülkemizde konut ihtiyacının had safhalarda olduğu bölgelerinden olan en büyük şehrimiz Diyarbakırda Toki Projeleri ile bir çok alt ve orta gelir düzeyinde aile konut sahibi olmuştur ve olmaya devam etmektedir. 2016 Yılında Diyarbakırda Toki Projelerinin devam ettiği yerlerin başında özellikle TOKİ Şilbe ve Üç Kuyular Projeleri gelmektedir. Üç Kuyular TOKİ Projesinde Alt ve Orta Gelir Seviyesindeki yüzlerce aile kentsel dönüşüm ile yeni ve güvenli konut sahibi olmaktadır. Ayrıca Diyarbakır şehir merkezinde devam eden  projelerde Orta ve Üst Gelir Seviyesindeki Diyarbakırlılar için konut sahibi olma fırsatı bulunmaktadır.

Renkli Sitem olarak önümüzdeki dönemde özellikle şu bölgelerde TOKİ Projelerinin yapılmasının mantıklı olacağını düşünmekteyiz.

Diyarbakırda  TOKİ Projesi Devam Eden ve Tamamlanan Yerler

  • Merkez Üç Kuyular Projesi Alt ve Dar Gelir Grubu Konut Projesi
  • Merkez Çölgüzeli  Konut Uygulaması (Kentsel Yenileme)
  • Şilbe Konut Uygulaması
  • Kayapınar Konut Uygulaması
  • Hani Konut Projesi
  • Bismil Alt Gelir Grubu Konut Projesi

Diyarbakırda Yeni  TOKİ Projesi Olabilecek Yerler

  • Merkez Üç Kuyular Projesi Yeni Etaplar
  • Merkez Şilbe Konut Projesi Yeni Etaplar
  • Merkez Çölgüzeli  Konut Uygulaması (Kentsel Yenileme) Yeni Etaplar
  • Lice, Hangi Bilgi ve Ergani İlçelerinde Yeni Projelerin yapılması mantıklı olabilir.

Bölgelerinde yeni projelerin yapılma ihtimali olabilir. Bu durum sayesinde hem alt orta gelir seviyesi vatandaşlarımız çağdaş konutlarda yaşama şansına sahip olacaktır, hemde bu bölgelerde arsa ve konut yatırımı yapanlar karlı olacaktır.

Diyarbakır Konut Projelerinde Alt ve Orta Gelir Seviyesinde TOKİ Konut Fiyatları  75 000 ile 165 000 Lira arasında bulunmaktadır.

Serdar YILDIRIM

2 thoughts on “Diyarbakır TOKİ Evleri 2017

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir