Bursa’nın Doğal Güzellikleri

YEŞİL BURSA

Merhaba değerli takipçilerimiz bir gezi güncesi ile daha karşınızdayım. Bu yazımda Ülkemizin güzide kentlerinden olan Bursa ilimizin Tarihi, Doğal ve Turistik mekanlarından bahsederken aynı zamanda Bursa tarihi hakkında da bilgi ve Bursa’nın Neleri Meşhurdur sorularının yanıtlarını vereceğim.

Bursa, Türk ve Osmanlı tarihinin her döneminde etkin roller oynayan güzide şehirlerimizden biridir. Dünya tarihi yönünden bakacak olursak bursa, dünyanın en büyük imparatorluklarından biri olan OSMANLI İMPARATORLU’ nun kurulduğu bölge olması açısında da büyük öneme sahiptir. Oldukça güzel bir doğa ve bitki örtüsüne hakim olduğu için YEŞİL lakabını almış ve adıyla özdeşleşmiştir. Bulunduğu coğrafya itibariyle bursa, hem dağa hem de denize sahip olma şansını yakalayan ender güzellikteki bir şehirdir. Bu özellikleriyle ve tarihi güzellikleri barındırmasıyla pek çok yerli ve yabancı turisti çeker. Hanları, türbeleri, camileri meşhurdur.

 

Öncelikle şehrin sembolü olan Uludağ’dan başlayalım anlatmaya. Hepimizin bildiği gibi Uludağ, Türkiye’nin en önemli kış sporları ve kayak merkezlerinden biri olarak tanınmaktadır.  Uludağ deyince hemen hemen hepimizin aklına ilk bu gelir. Yüksek rakımı ve kayak yapmaya elverişli yapısıyla Uludağ  Türkiye’de ki kayak merkezlerinin en önemlisi olmuştur. Ayrıca Uludağ üzerinde birçok sosyal tesisi ve oteli de barındırmaktadır.

Bursa’nın en ünlü caddesi, üzerinde bulunan Atatürk heykelinden ismini almış olan Heykel Caddesidir. Kısaca halk arasında Heykel olarak geçer. Heykelde birçok çeşit alışveriş merkezi ve değişik mekanlar insanlara hizmet sunmaktadır. Cadde,  gündüz olduğu kadar gece de hareketli ve ışıl ışıldır.

Bursa’ yı anlatıp ta Ulu Cami’ den bahsetmemek olmaz. Ulu Cami, Bursa ’nın en görkemli camisidir ve aynı zamanda en önemli tarihi yapılarındandır.  Ulu cami 1399 tarihinde Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılmıştır. Caminin en önemli özelliği içinde büyük bir şadırvan barındırmasıdır. Ulu Cami ’nin özelliklerinden birisi olan bu şadırvanın yapılma nedeni şöyle hikaye edilir. Cami yapımı için arazi istimlak edilirken, şadırvanın bulunduğu yerdeki toprak parçasının sahibi olan hanım, arazisini satmak istememiş ve arazi zorla alınmış. Ancak daha sonra, zorla alınan yerde namaz kılınmaz düşüncesiyle o yere şadırvan yapılmıştır. Ulu cami yapımından bu yana çeşitli sebeplerden ötürü birçok kez tahribata uğrayıp tamir edilmiştir.

Ulu Caminin yanında Bursa’nın en meşhur hanlarından biri olan tarihi Koza Han bulunur. Tipik eski Türk hanları yapısında olan bu han, içinde geniş bir avludan ve üst katlarında bulunan küçük bölmelerden oluşur. Avlusunda bir kafeterya ve küçük bölümlerinde ise çeşitli mağazalar vardır. Günümüzde Koza Han yerli ve yabancı turistlerin Bursa gezisi sırasında dinlenip soluklandığı güzel bir turistik mekan halinde kullanılmaktadır.

Bursa birçok padişahın ve Allah dostunun türbelerini bünyesinde bulunduran maneviyat yönünden de oldukça da zengin olan bir şehirdir. Bu türbelerden bazıları Osman gazi ve Orhan Gazi Türbeleri, Yeşil Türbe, Emir Sultan Türbesi, Karagöz ve Hacivat Türbeleri… Ayrıca Karagöz ve Hacivat Türbesi’nin karşısında gölge oyunlarının sergilendiği Karagöz Sanat Evi bulunmaktadır.

 

Emir Sultan Camii
Emir Sultan Camii

Bursa ülkemizin en büyük iki fay hattından biri olan Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde yer aldığı için bünyesinde doğal kaplıca ve hamamları bulundurmaktadır. Hamamlar genelde Çekirge ilçesinde hizmet verirken kaplıcalar için çeşitli termal tesisler yapılarak halka hizmet verilmesi sağlanmıştır.

Bursa’nın en önemli gölü benimde gitme fırsatı bulduğum, merkeze yaklaşık yarım saat uzaklıkta bulunan ve adını eski halk kahramanı olan Ulubatlı Hasan’ dan alan Uluabat  Gölüdür. Gölün adını Ulubatlı Hasan’dan almasının sebebi ise gölün hemen yanında Ulubatlı Hasan’ın köyünün bulunmasıdır. Göle doğru ilk bakıldığında üzerinde bir sürü adanın bulunduğu dikkat çeker. Göl aynı zamanda bir sürü çeşitten göçmen kuşa ev sahipliği yaptığı için doğal bir kuş cennetidir. Bence Bursa’ya giden herkesin gidip görmesi gereken bir mekan diye düşünüyorum.

Oylat resimleri
Oylat Resimleri

Ayrıca Oylat bölgesi gezilip görülecek doğal güzellikleri ve kaplıcaları ile öne çıkmaktadır.

Bursa aynı zamanda Marmara Bölgesi’ n de yer almasından dolayı sanayi ve tekstil açısından özellikle otomotiv sektöründe oldukça ilerlerde olan bir şehirdir. Şehirde dolaşırken büyük fabrikaları ve üretim haneleri görmek mümkündür.

Bursa yemeklerinde bahsedelim biraz. Bursa yemekleri deyince akla ilk gelen İskender Kebaptır. İskender Kebap ilk olarak Bursa’ yapılmış ve sevilen lezzeti dolayısıyla tüm yurda yayılmıştır. İskender Efendi tarafından yapılmıştır ve adını buradan almaktadır. İskender Kebap haricinde İnegöl köftesi de meşhurdur. Tatlı olarak ta Kestane Şekeri Bursa’nın en sevilen, rağbet gören tatlısıdır.

Şahsi kanaatim olarak Bursa ile ilgili birkaç satır yazmak istiyorum. Yukarda sizlere anlatmaya çalıştığım mekanlar benimde bizzat gidip görme fırsatı bulduğum yerler. Gitmek isteyen herkese şiddetle bu şehrimizi tavsiye ederim. Tarihin, doğanın, denizin kısacası her şeyin birleştiği bir şehirdir  Bursa ve benim de tek huzur bulduğum tek yaşamak istediğim şehirdir…

İnşallah bir gün Bursa…

Özlem Gaye ÖZTÜTÜNCÜ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir