Sponsorlu Bağlantı

Burdur’un Doğal Güzellikleri


Sponsorlu Bağlantı
 

Merhaba değerli takipçilerimiz bir gezi güncesi ile daha karşınızdayım. Bu yazımda Ülkemizin güzide kentlerinden olan Burdur ilimizin Tarihi, Doğal ve Turistik mekanlarından bahsederken aynı zamandaBurdur tarihi hakkında da bilgi vereceğim.

İlk olarak sanırım Burdur’un isminin nereden geldiğinden bahsetmek gerekir. Orta Asya’dan gelen göçmen Türk boyları Anadolu’nun çeşitli bölgelerine yavaş yavaş yerleşirlerken. Burdur’a gelen yörük boyunun lideri de Burdur bölgesine geldiğinde obasına yüksek bir sesle seslenir Burada Dur diye. İşte o burada dur cümlesi zaman içerisinde söylene söylene değişime uğrar ve bugünkü Burdur’a ismini veren Burdur halini alır.

İlimiz tarihi zenginliklerine değinecek olursak. Tarihi açıdan da oldukça zenginlikler barındırmaktadır. Dünya tarihinde ilk yerleşik hayata geçilen yerlerden biri olduğu var sayılan hacılar antik kenti Burdur ilimiz sınırları içerisindedir. Tarih meraklılarının mutlaka görmesi gereken yerlerden de biridir. Burdur ilinin tarihi kentleri saymakla bitmez aslında şu an kazı çalışmalarının hala sürdüğü Burdur’un Gölhisar ilçesi sınırları içerisinde yer alan Kibyra antik kenti şu haliyle bile Antik Efes Harabeleri ile yarışabilecek hale gelmiştir ki kent tamamen ortaya çıkarılınca Dünyanın en büyük antik kentlerinden biri olacaktır. Yazımızın başında da belirtiğimiz gibi Burdur antik kentler açısından oldukça zengindir Kibyra’dan başka Burdur’un Ağlasun ilçesi sınırları içerisinde yine Kibyra kadar güzel bir antik kent olan Sagalassos Antik kenti yer almaktadır. Burdur da yer alan tüm antik kentleri şöyle sıralayabiliriz;  Sagalassos (Ağlasun), Cremnia, Kbyra (Cbyra) Gölhisar, Bubon, Balboura, Milias, Sia, Tymbrianassus’dur.

Burdur ilimizin Turistik mekanlarını sayacak olursak Burdur merkez’de yer alan İnsuyu Mağarası görülmesi gereken Türkiye’nin sayılı Büyük Mağaralarından biridir. Mağara içerisinde ki göl ve sarkıt ve dikitleriyle oldukça ilgi çekicidir. Burdur’un diğer bir Turistik mekanı ise Salda Gölüdür. Eğer klasik deniz kenarı tatil yörelerinden sıkıldıysanız salda gölü sizin için iyi bir alternatif olabilir. Burdur ilimizde yer alan Altınayla (Dirmil) İlçesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biridir. Dirmil’e giderek yaylalarını gezmeli doğa yürüyüşüne çıkarak yeşil çam ormanları içerisinde huzur bulabilir kalabalık şehir yaşamının bunalım ve sıkıntılarından uzaklaşabilirsiniz. Dirmil’e gitmişken de kuyu kebabı yemeden de dönmemenizi tavsiye ederiz. Başka bir gezi güncesinde daha buluşmak dileğiyle…

Ali ÜNAL

Bir önceki yazımız olan Çocuklarla Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Ailece Tatil Yerleri, Çocuklarla Gezilecek Yerler ve Gezi Rehberi hakkında bilgiler verilmektedir.

Renkli Sitem: burdurun tarihi yerleri, burdurun doğal güzellikleri, burdurun doğal güzelliklerinin ismi, burdur ilinin tarihçesi özet, burdur tarihi yerleri ve doğal güzellikleri, burdurda olan dogal guzlelik, burdur ile ilgili doğal güzellikleri, burdurun gezilip görülecek yerleri türklerin tarihi hakkında kısa bilgi, burdurun tarihi ve turistik yerleri, burdur doğa güzellikleri

Burdur’un Doğal Güzellikleri lussio tarafından 20 Kasım 2012 tarihinde , Türkiye Gezi Rehberi kategorisine eklenmiştir.

Sponsorlu Bağlantı
    yeni 10
Benzer Konular
Burdur’un Doğal Güzellikleri isimli bu konuyu ;
Google'de Ara
BlogSearch'te Ara
Buzzzy'de Ara
Twitter'da Ara
Bing'te Ara
İletişim
1 response to “Burdur’un Doğal Güzellikleri”
  1. Zeki diyor ki:

    Burdur İlinde Bulunan Dağlar ve Göllerin İsimlerini de bizimle paylaşabilirmisiniz. Birde sizden rica etsem İnsuyu Mağarası Hakkında Bilgileri Ayrıntılı olarak sunarmısınız bize.

Sende Yorum Yaz

Facebook Grubumuza Katılın!