Ankara, İstanbul, İzmir, Bursanın Nüfusu Neden Kalabalıklaşmıştır

Şehirlerimizin Nüfusunun Artmasının Nedenleri

Bursa, Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerimizin nüfusu diğer illerimize göre neden daha fazladır, Neden kalabalıklaşmıştır sizlere kısaca açıklamak istiyoruz. 1960 lardan sonra köylerden şehirlere göç olayı sıklıkla görülmeye başlanmıştır. Daha iyi yaşam imkanlarına sahip olmak isteyenler başta İstanbul olmak üzere Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya gibi şehirlerimize göç etmeye başlamıştır. Birde bu duruma 1980 li yıllarda Doğu ve Güneydoğu şehirlerimizde meydana gelen terör sorunları nedeniyle göç edenlerin katılmasıyla bu göçte Mersin, Aydın ve Adana gibi şehirlerimizde bu göçlerden etkilenmiştir. Öncelikle sizlere İç Göçlerin Nedenleri Nelerdir bunu açıklamak istiyoruz.

1927-2007-kurt-nufus-artisi

Türkiyedeki İç Göçlerin Nedenleri (Sebepleri)

Tarımda makinalaşmanın artması nedeniyle daha az çalışacak kişiye ihtiyaç olması.

Köylerde miras paylaşımları nedeniyle ve toprak reformunun tam anlamıyla yapılamaması nedeniyle kişi başı tarım yapılabilecek alanın düşmesi nedeniyle.

Yaylaların çeşitli nedenlerde kullanılamaması nedeniyle hayvancılık alanında istihdam olan kişilerin işsiz kalması.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızın bölücü terör nedeniyle yaşadıkları yerlerin güvenliksiz olması nedeniyle göç etmeleri.

Şehirlerde daha fazla iş imkanı ve sosyal imkan bulunması nedeniyle meydana gelen göçler ana nedenler olarak sıralanabilir.

Büyük Şehirlerde Nüfus Neden Kalabalıklaşıyor

Ankarada Nüfusun Kalabalık Olmasının Nedenleri; Başkent Ankarada nüfusun kalabalık olmasının nedenlerinin başında bir çok kamu kurum ve kuruluşunun Ankarada olması gelmektedir. Ayrıca bir çok köklü Üniversitemizin başkentte olması nedeniyle eğitim durumundan Ankara da yaşayan kişi sayısında önemli artış meydana gelmektedir. 1980 li yıllar sonrasında gelişen OSTİM Sanayi Bölgesi ve Siteler Mobilya Atölyeleri sayesinde nüfusta artış devam etmektedir. Sağlık alanındaki büyük kuruluşları da bu artışın nedenleri arasında sayabiliriz.

İstanbulda Nüfusun Kalabalık Olmasının Nedenleri; Ülkemizin ekonomi başkenti denilebilecek olan İstanbul ilimizde nüfusu kalabalık olmasının nedenlerinin başında öncelikle bu şehrimizin iş imkanları konusunda yerinin yadsınamaz olduğunu söylemek isterim. Gerek il genelindeki sanayi kuruluşları, gerekse son yıllarda finans merkezi olmasına neden olan İstanbul Borsası, Banka Genel müdürlükleri ve diğer finans kuruluşlarının ve önemli Kamu Denetleme , Düzenleme Kuruluşlarının İstanbul ilini tercih etmesi nedeniyle bu ilimizde nüfus iyice artıştır. Ayrıca ülkemizin en büyük ve en eski üniversiteleri ile sağlık kurumlarıda bu nüfus artışında önemli etkendir.

İzmirde Nüfusun Kalabalık Olmasının Nedenleri; Egenin incisi İzmirin nüfusunun diğer illere göre artmasının nedenlerinin başında İzmirin sanayi ve tarımsal olarak bir çok bölgeden daha gelişmiş olması, il genelinde endüstriyel tarım yapılması ve ayrıca bu şehrimizin Tarih ve Deniz, Plaj Turizmi Açısından tercih edilen bir ilimiz olması, eğitim hayatı açısından sağladığı imkanlar ile tercih edilir olmuştur.

Bursada Nüfusun Kalabalık Olmasının Nedenleri; Marmara bölgesinin ve ülkemizin en önemli şehirlerinden olan Bursa ilimiz özellikle Endüstriyel Tarım ve Sanayi alanında oldukça iyi bir konumda olması ve bu şehrimizde bir çok otomotiv sektörü kuruluşu ve bunlara üretim yapan yan sanayi kuruluşları ile ormancılık ve mobilya sektöründe faaliyet gösteren kurumların olması sayesinde nüfus artışı oldukça fazla olmuştur.

Serdar YILDIRIM

Vikipedia gibi kaynakların oluşması için gelin sizlerde bilgilerinizi bizimle paylaşın.
( Renkli Media Editörlerince Hazırlanan Özgün İçeriğin Tamamen Yada Bir Kısmının Kullanılması Durumunda 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasındaki Tüm Haklarımız Saklı Bulunmaktadır. )

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir